Колегія РДА 21.06.2017 Проект рішення Про виконання Указу Президента України від 13.10.2015 № 580/2015 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки»

Posted in 2017 рік

 

УКРАЇНА

НІКОЛЬСЬКА  РАЙОННА  ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

РІШЕННЯ

колегії районної державної адміністрації

      

 

 від ________№ ______

      смт Нікольське

 

 

Про виконання Указу Президента України

від 13.10.2015 № 580/2015

«Про стратегію національно-патріотичного

виховання дітей та молоді  на 2016-2020 роки»

 

Патріотичне виховання – складова національного виховання, головною метою якого є становлення самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин. Воно сприяє єднанню українського народу, зміцненню соціально-економічних, духовних, культурних основ розвитку українського суспільства і держави.

Виконання Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки у Нікольському районі реалізується шляхом заходів, затверджених наказом відділу освіти райдержадміністрації від 02.12.2015 р. № 242 «Про затвердження заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді».

У системі виховної роботи навчальних закладів району впроваджуються різноманітні форми та методи національно-патріотичного виховання учнівської молоді, які зацікавлюють дітей, дають змогу самим брати участь у підготовці і проведенні заходів, не залишають їх байдужими: інформаційно-масові, наочні, інтегровані, індивідуальні, діяльнісно-практичні, діалогові.

Протягом 2016-2017 навчального року у закладах освіти проведено низку заходів, присвячених визначним дням в історії України, цикл Уроків мужності для учнів 1-11 класів, лейтмотивом яких стала тема єдності народу України та цілісності її території, любов до України, самовідданість і патріотизм її захисників.

Вихованню патріотичних почуттів учнів сприяє й участь у міжнародних, Всеукраїнських та регіональних конкурсах, предметних олімпіадах з української мови та літератури.

На базі загальноосвітніх навчальних закладів  створено військово-патріотичні та військово-спортивні клуби та організації, історико-краєзнавчі гуртки з дослідження злочинів радянської тоталітарної системи.

Питання організації національно-патріотичного виховання учнівської молоді розглядаються на педагогічних радах, нарадах при директорові, заступникові директора з виховної роботи, на районних семінарах.

Відділом освіти райдержадміністрації виконуються всі заходи, передбачені Стратегією.

Відповідно до ст. 13, 22, 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», «Про охорону дитинства», згідно заходів Концепції національно-патріотичного виховання в учнівської молоді патріотизму і духовності, формування національно-культурної ідентичності, національно-патріотичного світогляду, збереження та розвитку духовно-моральних цінностей українського народу колегія райдержадміністрації

 

ВИРІШИЛА:

1.    Інформацію про виконання Указу Президента України від 13.10.2015 № 580/2015 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді  на 2016-2020 роки» взяти до відома.

2.  Відділу освіти райдержадміністрації (Третяк) продовжити роботу з виконання Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки.

 

Про виконання Указу Президента України

від 13.10.2015 № 580/2015

«Про стратегію національно-патріотичного

виховання дітей та молоді  на 2016-2020 роки»

 

Формування патріотизму в українському суспільстві залишається першочерговим як для держави, так і для системи освіти в цілому.

Основними документами щодо національно-патріотичного виховання є Стратегія національно-патріотичного виховання дітей та молоді, затверджена Указом Президента України від 13.10.2015 № 580/2015, Програма  національно-патріотичного виховання дітей та молоді у Нікольському районі на 2017-2020 роки, затверджена рішенням районної ради від 23.12.2016 року № 7/17-236.

Відповідно до положень Стратегії, основними складовими національно-патріотичного виховання є: громадянсько-патріотичне, військово-патріотичне, духовно-моральне виховання.

Завдання навчальних закладів — так побудувати виховну діяльність, щоб сама її організація, приклади авторитетних наставників-учителів, шкільне середовище виховували дітей у дусі патріотизму, глибокого розуміння історії свого народу, національної ідентичності, самобутності.

У всіх навчальних закладах  розроблено та затверджено плани з національно-патріотичного виховання на 2016-2017 навчальний рік, сплановано систему заходів, оформлено куточки державної символіки, де учні мають змогу ознайомитися з державними символами України - Гербом, Прапором, Гімном. На початку та наприкінці кожного виховного заходу звучить Гімн України.

У системі виховної роботи навчальних закладів району впроваджуються різноманітні форми та методи національно-патріотичного виховання учнівської молоді, які зацікавлюють дітей, дають змогу самим брати участь у підготовці і проведенні заходів, не залишають їх байдужими:

- інформаційно-масові: тематичні уроки, вікторини, екскурсії до культурних історичних пам’яток, музеїв;

- наочні: експозиційні зали (музейні куточки), виставки дитячої творчості, тематичні стенди, фотовиставки, виставки літератури в бібліотеках;

- інтегровані: учнівське самоврядування та волонтерський рух, гурткова робота;

- індивідуальні: творчі завдання (буклети, малюнки, плакати, звіти, презентації), створення родинного дерева, нарисів про родичів-учасників війни, оформлення літописів-альбомів;

- діяльнісно-практичні: проекти, огляди-конкурси, олімпіади, конкурси МАН, науково-дослідницька робота шкільних музейних виставок, робота шкільних прес-центрів та учнівських газет, участь у Всеукраїнських акціях, святкові концерти, упорядкування територій біля пам’ятників, пам’ятних знаків та меморіалів, участь у військово-спортивних змаганнях;

- діалогові: тематичні виховні години, бесіди, уроки мужності, зустрічі з учасниками війни, дітьми війни, з випускниками-військовослужбовцями.

У закладах освіти протягом 2016-2017 навчального року проведено низку заходів, присвячених: Дню Пам’яті жертв фашизму, Дню партизанської слави, Дню захисника України, Дню українського козацтва, Дню визволення України від фашистських загарбників, Дню української писемності та мови, Дню Гідності та Свободи, Дню пам’яті жертв Голодомору, Дню Збройних Сил України, Дню Соборності Украйни, Дню пам’яті героїв Крут, Дню пам’яті Героїв Небесної Сотні, Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав, Дню пам’яті Героїв Небесної Сотні, Міжнародному дню рідної мови, Шевченківським дням, 100-річчю подій Української революції 1917-1921 років, Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських таборів, Дню українського добровольця, Дню пам’яті жертв політичних репресій, Дням Пам’яті та примирення, Дню героїв, Дню слов’янської писемності та культури тощо.

Проведено  цикл Уроків мужності для учнів 1-11 класів, лейтмотивом яких стала тема єдності народу України та цілісності її території, любов до України, самовідданість і патріотизм її захисників.

До національно-патріотичного виховання залучено учасників АТО та військовослужбовці. За їх участю проведено уроки-зустрічі («Є така професія – Батьківщину захищати»), уроки мужності, уроки пам'яті.

Усі заходи в навчальних закладах були наповнені громадянсько-патріотичним змістом, стверджували ідею спільності інтересів та взаємоповаги усіх громадян  України, підтримувати прагнення кожної особистості до духовного, інтелектуального, творчого  та фізичного розвитку задля розквіту держави в цілому.

Вихованню патріотичних почуттів учнів сприяє й участь у міжнародних, Всеукраїнських та регіональних конкурсах, предметних олімпіадах з української мови та літератури. Варто відзначити, що учениця Нікольської гімназії «Софія» Шепелєва С. отримала Диплом ІІ ступеню в обласному етапі Міжнародного  конкурсу  української мови імені Петра Яцика та стала учасником ІV етапу конкурсу; учениця гімназії «Софія» Донець К. стала лауреатом обласного конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої»; в обласному етапі конкурсу ораторського мистецтва «Заговори, щоб я тебе побачив» учениця КЗ «Кременівська ЗОШ І-ІІІ ступенів імені братів Зосіма» Баєнко А. отримала Диплом ІІ ступеню та два Дипломи ІІІ ступеню; учні Нікольської гімназії «Софія», Рощупкіна Н. та Євдокимов В., отримали Дипломи ІІІ ступеню; команда учнів КЗ «Зорянська ЗОШ І-ІІІ ступенів»  стали переможцями обласного фестивалю «Шукай краси, добра шукай!» в номінації «Літературно-музичний мікс за творами І.Франка», присвяченого 160-річчю від дня народження та 100-річчю від дня смерті І.Франка.

Провідну роль у патріотичному вихованні учнівської молоді відіграють уроки предмету «Захист Вітчизни», основні завдання якого - формування почуття патріотизму, прагнення до оволодіння військовими знаннями, підвищення престижу військової служби, військової професійної орієнтації молоді, спрямованої на підготовку до захисту української держави.

З метою практичного закріплення рівня знань, умінь та навичок учнів у кінці кожного навчального року організовуються і проводяться навчально-польові збори, День Цивільного Захисту та військово-спортивні свята, де юнаки та дівчата показують свої вміння, силу та спритність, витривалість та готовність стати на захист Вітчизни.

На базі загальноосвітніх навчальних закладів  створено військово-патріотичні та військово-спортивні клуби та організації (КЗ «Нікольська ЗОШ №1 імені Якименка А.Д.»), історико-краєзнавчі гуртки з дослідження злочинів радянської тоталітарної системи (КЗ «Зорянська ЗОШ І-ІІІ ступенів», КЗ «Темрюцька ЗОШ І-ІІІ ступенів»).

Усвідомлюючи відповідальність щодо формування у школярів громадянських якостей, патріотизму, підготовки випускника школи, здатного до саморозвитку, самовдосконалення, наділеного високими духовними якостями, родинними і патріотичними почуттями, носія кращих надбань національної і світової культури, адміністрації шкіл питання організації національно-патріотичного виховання учнівської молоді тримають на контролі. Питання організації національно-патріотичного виховання учнівської молоді розглядаються на педагогічних радах, нарадах при директорові, заступникові директора з виховної роботи.

На високому рівні 5 та 12 травня 2017 року проведено І етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), яка є системною формою позакласної роботи з військово-патріотичного та морально-етичного виховання учнівської молоді, важливим засобом формування патріотичної свідомості, спортивно-оздоровчої роботи. У районному етапі взяли участь 364 дитини з 13 навчальних закладів.

З метою пропаганди патріотичних цінностей заходи, які проводяться у загальноосвітніх навчальних закладах, висвітлюються на сайтах навчальних закладів, КЗ «Методичний центр», відділу освіти Нікольської райдержадміністрації, в місцевій газеті «Заря Приазовья».

Питання національно-патріотичного виховання розглядались на районних семінарах:

-  «Реалізація державної політики національно-патріотичного виховання дітей та молоді  в умовах виховного середовища Нікольської гімназії «Софія» з загальноосвітньою школою І ступеню  № 2» на базі  Нікольської гімназії «Софія»;

-  Методична майстерня «Сучасні теорії та практика реалізації завдань національного виховання: підходи, зміст, результати»;

-  Круглий стіл для класних керівників «Стратегічні напрямки виховання у вимірах сьогодення»;

-          Педагогічні перегуки «Формування національно-патріотичної компетентності учнів»;

-  Семінар-мандрівка на базі КЗ «Зеленоярська ЗОШ І-ІІІ ступенів» «Формування патріотичної особистості учнів на засадах національних традицій і звичаїв української родини»;

-  Круглий стіл «Основні напрямки розвитку національного виховання. Музейна педагогіка – один із напрямків та засіб національно-патріотичного виховання учнівської молоді»;

-  Семінар для вихователів дошкільних навчальних закладів з теми «Рідний край знати – свій народ шанувати» на базі КЗ «Нікольський ясла-садка №1 «Сонечко».

Відділом освіти Нікольської райдержадміністрації регулярно проводиться аналіз контролю щодо посилення національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах району (у травні 2017 року на колегії директорів заслуховувалось питання «Про стан роботи щодо реалізації національно-патріотичного виховання в навчальних закладах району»).

Отже, відділ освіти й надалі буде працювати над тим, щоб  кожний навчальний  заклад  став  для  дитини  осередком становлення  громадянина - патріота  України,  готового  брати  на  себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну,  правову,  соціальну  державу,  забезпечувати  її  національну безпеку,  сприяти  єдності  української  політичної  нації  та  встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.

 

 

Начальник відділу освіти                                                                                            А.П.Третяк

райдержадміністрації