Загальні відомості про район

Posted in Загальні відомості про район

Нікольський район розташований  в південно-західній частині Донецької області

Загальна площа становить 1221561 кв. кілометр.

Населення : 28,9тис. осіб  

Дата утворення : 7 березня 1923 року.

Відстань:   від смт Нікольське  до м. Донецька 120 км

 

Територіальний розподіл

10 сільських та 1 селищна  ради складаються з 43 населених пунктів:

 • Бойовська сільська рада (с.Бойове, с.Суженка, с-ще Малинівка, с.Панівка, с.Новогригорівка);
 • Зеленоярська сільська рада (села Зелений Яр, Веселе,  Лугове,  Федорівка);
 • Касянівська сільська рада (села Касянівка, Кременівка, Македонівка, с-ща Ключове,  Асланово, Херсонес);
 • Малоянисольська сільська рада (с. Малоянисоль, с-ща Труженка, Катеринівка);
 • Новокраснівська сільська рада (села Новокраснівка, Назарівка, Кальчинівка, Українка);
 • Республіканська сільська рада (села Республіка, Сергіївка, Ксенівка, Новороманівка);
 • Темрюцька сільська рада (село Темрюк);
 • Тополинська сільська рада (села Тополине, Октябрьське, Шевченко, Первомайське, Перемога);
 • Ныкольська селищна рада (смт Нікольське, с. Новоянісоль, с-ще Лісне).

 

Транспортне сполучення

       Територію району пересікають: залізнична колія Маріуполь – Волноваха – Донецьк (станції Кальчик, Асланово); автомобільні дороги Маріуполь – Волноваха – Донецьк та Маріуполь – Пологи – Запоріжжя. На території району є 2 залізничні станції: Кальчик – на відстані 28 км від Нікольського та Асланово – 25 км. Усі села району зв’язані з районним центром автомобільними дорогами з твердим покриттям. Смт. Нікольське має безперебійне транспортне сполучення з  36 селами району завдяки стабільній роботі ТОВ “Володарськавто”.

 

Природа Нікольського району

      Нікольський район розташований на площі 1.2 тис.кв.км. і складається із 43 населених пунктів, в яких мешкає близько 30 тис.осіб.

       Клімат – помірно-континентальний, середньорічна температура повітря складає + 9˚С. Максимальна температура повітря (вище + 35˚С) спостерігається з травня до жовтня. Район відноситься до зони недостатнього зволоження. Середньорічна кількість опадів складає 400-450 мм. Ріки Нікольського району (Кальчик, Темрюк, Каратиш, Калець, Сухий Калець, Берда) впадають в Азовське море. Природні джерела не здатні забезпечити район водою, тому її накопичують у ставках та водосховищах для зрошення та риборозведення.

       Основні сільськогосподарські культури, які вирощуються у районі: пшениця, кукурудза та соняшник.

       Корисні копалини – поблизу села Кальчик розташований кар’єр, де добуваються граніт, бутовий камінь, вермікуліт, кварц, вапняк, маріуполіт, польовий шпат. У 1975 році у Нікольському районі відкрито родовище амфіболітів (с.Садове). Амфіболіт використовується як облицювальний матеріал. Важливою сировиною для керамічної, хімічної та металургійної промисловості є каоліни. Катеринівське родовище лужних каолінів розташоване на землях Малоянисольської сільської ради поблизу с.Катеринівка. 

 

Каолін Катеринівського кар’єру 

 

с.Катеринівка, кар’єр

 

Біологічні ресурси Нікольського району

        Природною особливістю району є різнотравно-типчаково-ковиловий степ, який займає рівнинні ділянки. По схилам та долинам глибоких ярів, де достатньо вологи, степ змінюється байрачними лісами. Лісами зайнято 10.2 тис.га території району. Тут створені 3 лісництва: Малоянисольське (площа 2140 га), Нікольське (площа 1678 га) та Федорівське (площа 1485 га). Перші лісові насадження у районі з’явились у 1876 році і цей рукотворний ліс отримав назву «Азовська дача». У 1984 році рішенням Донецької ради народних депутатів Нікольський ліс отримав статус лісового заказника місцевого значення. Сьогодні в лісі ростуть більше 100 видів деревно-чагарникової рослинності, 93% всієї території лісових насаджень займає дуб. Найстаршим деревам близько 120 років. Перші насадження Федорівського лісу були зроблені на початку 19 ст. німцями-меннонітами, які заснували населений пункт Фрідріхсталь. Ліс створювався руками кількох поколінь жителів села Федорівка. Сьогодні в лісі налічується багато видів тварин (косуля, кабан, лисиця, заєць, борсук) та птахів (фазан, зозуля, дятел, сойка).

  

Федорівське лісництво

 

Пам’ятки природи

       У Нікольському районі (с.Назарівка) розташоване відділення Українського степового природного заповідника НАН України «Кам’яні Могили». Заповідник заснований 5 квітня 1927 року, його загальна площа - 411 га.

      Територія заповідника – одне з мальовничіших місць Приазов’я, це мініатюрна горна країна в степу. Цей район є унікальним геологічним та біологічним об’єктом: його незвичні граніти не мають аналогів в світі, їх вік – близько 2 млрд. років. Тут збереглись рослини – реліктові ендеміки, які ніде в світі більше не зустрічаються; цікавим та різноманітним є тваринний світ. В заповіднику зберігається близько 500 видів рослин, з яких 25 занесені до Червоної книги України.

      На території району також розташовані об’єкти зі статусом пам’яток природи місцевого значення. Це ландшафтний заказник місцевого значення «Бесташ», Кальчицький  та Старченківський ентомологічні заказники та ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Чердаклі». Ландшафтний парк «Половецький степ», створений у 2000 році, розташований на території 1335 га у Нікольському та Мангушському районах. З 2004 року парк входить до складу національного ландшафтного парку «Меотіда».

 

Заповідник «Кам’яні Могили»

 

Заповідник «Кам’яні Могили»

 

      Сільське господарство є пріоритетною галуззю в економіці Нікольського району, має важливе значення для забезпечення сталого соціального та економічного розвитку.

      У Нікольському районі зареєстровано 23 сільськогосподарських підприємства та 100 фермерських господарств. Передовими господарствами по вирощуванню сільгоспкультур є ТОВ «Нова Нива», ТОВ «Малиновка». Найкрупнішим сільгосппідприємством в районі є Агроцех № 20 ДП «Ілліч-Агро Донбас», який має в обробці близько 25 тис. га. На території району в основному вирощуються такі культури як: озима пшениця, озимий та яровий ячмінь, соняшник, кукурудза та багаторічні трави. В невеликій кількості вирощують горох, овес, просо, гірчицю, віку. Загальна площа сільськогосподарських земель, що входять до адміністративно-територіальної одиниці Володарського району, складає 122,2 тис. га. В користуванні сільськогосподарських підприємств знаходиться 60,4 тис. га землі, з них сільгоспугідь – 60 тис. га, що складає 99,3% в структурі землі, закріпленої за сільгосппідприємствами. Розмір сільгоспугідь, закріплених за фермерськими господарствами, становить 5,0 тис. га. У громадян, яким надані землі у власність і користування, знаходиться 37,3 тис. га сільгоспугідь.

Збір врожаю в господарствах району

 

       У сільському господарстві працює біля 1200 осіб. В районі є 5 сільськогосподарських підприємств, які займаються тваринництвом. Це ТОВ «Нова Нива», ТОВ «Малиновка», ТОВ «Рассвет», відділення Агроцеху № 11 в с. Темрюк та відділення Агроцеху № 43 в с. Кирилівка.

       Так, в районі на 01.01.2015 року поголів’я КРС склало 7,5 тис. голів, в т.ч. корів – 2,7 тис. голів. ПрАТ «Племінний завод «Малинівка» та ТОВ «Нова Нива» займаються племінним розведенням червоно-молочної породи. Свиногосподарством займаються ПрАТ «Племінний завод «Малинівка» - племрепродуктор з розведення великої білої породи свиней та ТОВ «Рассвет». Поголів’я свиней на 01.01.2015 року складає 1,8 тис. голів. Вівчарством в районі займається ТОВ «Рассвет» та ПП «Кінний завод «Мілленніум». Поголів’я овець складає 2,9 тис. голів. Також на належному рівні в районі займаються розведенням конярства. Так, поголів’я коней у ПП «Кінний завод «Мілленніум» складає 224 голови.

      В ТОВ «Нова Нива» працює молочний комплекс утримання корів по німецькій технології Вест-Фалія. Завдяки цьому значно поліпшилися умови утримання корів, полегшилась праця обслуговуючого персоналу, вдається утримувати продуктивність дійного стада на дуже високому рівні. Значно вищою стала якість молока.

      В 2011-2012 роках ПрАТ «Племінним заводом «Малинівка» було реалізовано 50 голів племінних телиць. На сьогодні вже комплектується партія в кількості 50 голів племінних телиць для реалізації у 2015 році. Також в ПрАТ «Племінний завод «Малинівка» є племінні ремонтні свинки та кнурці великої білої породи для реалізації у 2015 році.

      Неодноразово чабани овцетоварної ферми ТОВ «Рассвет» нагороджувались районним призом ім. Героя Соціалістичної праці М.О. Яйлова.

       Коні ПП «Кінний завод «Мілленніум» в котрий раз довели, що є кращими в Україні та не тільки. В сезоні 2010 року українським дербістом та переможцем «президентського» призу став жеребець Модест Вінер, який у трирічному віці виграв усі свої 5 стартів. У чотирирічному віці дербіст виступив на Російському іподромі, де зайняв трете місце в призі Міністерство Сільського Господарства та друге місце – в кубку чемпіонів.

      В скаковому сезоні 2012 року проявила себе рижа кобила Агонія – переможниця Призу г. Львів. Приз Еласти на Львівському іподромі виграла кобила Екскурсія. Переможницею Великого призу стала кобила Сан Сабілла. Слід зазначити, що усі ці переможниці народжені та тренувалися безпосередньо в ПП «Кінному заводі «Мілленніум».

      В господарствах району є власні переробні підрозділи: хлібопекарні, маслобойні, млини. Систематично проводяться сільськогосподарські ярмарки.

 

Освіта

       В районі функціонує 19 загальноосвітніх навчальних закладів: І-ІІІ ступенів – 15 навчальних закладів, І-ІІ ступенів – 2, І ступеню – 2. Володарська загальноосвітня школа I ст. №3 Володарської районної ради Донецької області та загальноосвітня школа I-II ст. села Шевченко не працюють у зв’язку з відсутністю дітей. В загальноосвітніх школах навчається 2645 учнів, із них учнів 1 класу – 264, 10 класу – 183.

       В районі діє 5 освітніх округів: Нікольська гімназія «Софія» з загальноосвітньою школою I ступеню №2, загальноосвітня школа I-III ступенів села Бойове, загальноосвітня школа I-III ступенів села Зоря, загальноосвітня школа I-III ступенів села Новокраснівка, Малоянисольська загальноосвітня школа I-III ступенів імені В.В.Балабана.

      Профільним навчанням охоплено 351 учень 10-11 класів: природничо-математичний напрям – 61 учень (екологічний профіль, біолого-хімічний, біолого-географічний, біотехнологічний); суспільно-гуманітарний напрям – 63 учні (історичний, економічний); філологічний напрям – 203 учні (української філології); технологічний напрям – 7 учнів (інформаційно-технологічний); художньо-естетичний напрям – 17 учнів.

      В школах району функціонує українська мова як державна, забезпечується потреба населення у навчанні і вихованні дітей та учнівської молоді українською мовою. Мережа закладів освіти з державною мовою навчання в 2014-2015 навчальному році складається з: 9 шкіл з українською мовою навчання, 9 шкіл з російською мовою навчання, 1 школа з українською та російською мовами навчання.

       За шкільною інформацією нараховується 97 обдарованих дітей в загальноосвітніх закладах району (55 учнів за напрямками обдарованості: інтелектуальна – 20 учнів; художньо-естетична – 20 учнів; психомоторна – 15 учнів).

      В 2013-2014 н.р. свідоцтво з відзнакою отримало 7 випускників основної школи, 7 випускників нагороджено золотими медалями, 3 – срібними.

      Похвальними грамотами «За особливі досягнення у вивченні окремих предметів» нагороджено 8 випускників та похвальними листами «За високі досягнення у навчанні» учні 5-8-х та 10 класів – 238.

      В районі організовано безкоштовне перевезення 447 учнів та 29 педпрацівників до місць навчання, роботи та у зворотному напрямку. Вирішенню цієї проблеми сприяла реалізація програми «Шкільний автобус». Усі автобуси укомплектовані водіями, які мають необхідну категорію для перевезення дітей.

      Одним із пріоритетних напрямків діяльності освітян є подальше опанування дистанційними технологіями навчання. Всі загальноосвітні навчальні заклади району підключені до мережі Інтернет. 

 

Охорона здоров’я

Медична допомога надається  в ЦРЛ Володарського району; КЗ « Володарський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», до складу якого входять 5 лікарських амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, 19 ФП та 3 ФАПА.

Ліжковий фонд ЦРЛ – 115 ліжок. Денний стаціонар поліклініки – 45 ліжок, у тому числі 30 – терапевтичного профілю і 15 ліжок гінекологічного профілю. Функціонує стаціонар на дому, в поліклініці стаціонар хірургії одного дня.

 

Культура

    Мережа закладів культури району системи Міністерства культури України складає 36 одиниць: 1 районний будинок культури, 17 сільських клубних закладів, 15 бібліотек, 2 музеї, 1 музична школа. Всі установи культури є комунальними закладами. Штатна чисельність працівників закладів культури району станом на 01.01.2015 складає 139 осіб – 133,25 шт.од.

       Згідно рішення Володарської районної ради від 12.01.2015 № 6/49-468 «Про прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ що перебуває в управлінні районної ради закладів культури», з початку січня 2015 року проводиться реорганізація комунального закладу Володарського РБК шляхом приєднання до нього структурних підрозділів – сільських клубних закладів.

    Аматорські  творчі  колективи, яких в районі  103, об’єднують 1013 аматорів, в тому числі діє 12 народних аматорських колективів. Для дітей та підлітків діє 52 клубних формування.

Народний вокальний ансамбль «Надвечір’я» Володарського РБК – учасник

концерту для військовослужбовців, листопад 2014р., с.Кирилівка

 

Учасниці студії класичного та сучасного танцю «Аллегро» Володарського РБК

 

Народні аматорські колективи Старченківського СЦКС

 

    Найбільш активною творчою діяльністю відзначаються народні колективи Володарського РБК (вокальний ансамбль «Надвечір’я», студія сольного співу «Легенда»), студія танцю «Аллегро»; народний ВІА «Апрель» Старченківського СЦКС, народний вокальний ансамбль «Новий день» Новокраснівського СЦД, народний вокальний ансамбль «Пігадь» районної музичної школи ім. Д.К.Патричі.

Студія класичного та сучасного танцю «Аллегро» Володарського РБК

 

Народний вокальний ансамбль «Пигадъ» Володарської РМШ ім.  Д.К.Патричі

 

     Бібліотеками Володарської ЦБС за 2014 рік обслуговано 11258 читачів, видано 218.2 тис. примірників документів, фонд поповнився 1353 примірниками на суму 22.5 тис. грн.  На 01.01.2015 р. бібліотечний  фонд Володарської ЦБС складає 172.3 тис. примірників документів.           З метою прищеплення любові до книги та знань, розвитку інтересів та здібностей читачів у бібліотеках працюють клуби за інтересами:  «Юний друг книги», «Янголятко», районне літературне об’єднання «Калець»,  «Клуб любителей сказок», «Пошук», «Кмітливі та допитливі», «Берегиня». Цього року у  Володарській районній бібліотеці для дітей був створений новий літературний клуб «Гармонія», який об’єднав школярів, які мають поетичні здібності. Також організований клуб «Рукодельница» для любителів вишивання та плетіння у Республіканській бібліотеці.

Літературний вечір у районній бібліотеці, присвячений

дню народження Т.Г.Шевченка, березень, 2015р.

 

      Бюджетний контингент учнів Володарської районної музичної школи ім. Д.К.Патричі протягом останніх років залишається у  кількості 130 осіб, забезпечується виплата щомісячних стипендій ім. Д.К.Патричі обдарованим учням школи. Навчання проводиться за спеціальностями: фортепіано (45 учнів), духові інструменти (23 учні), народні інструменти (15 учнів), скрипка (10 учнів), вокал (13 учнів), народно-сценічний танець (24 учні). Також працюють групи на засадах самоокупності: народно-сценічного танцю (16 учнів), гри на гітарі (2 учні).

Вокальний ансамбль «Мелодія» Володарської РМШ ім. Д.К.Патричі,

листопад 2014р.

 

р.

Танцювальний колектив «Глорія» Володарської РМШ ім. Д.К.Патричі

 

Молодший вокальний ансамбль учнів Володарської РМШ ім. Д.К.Патричі

 

      Музейний фонд Краєзнавчого музею Володарського району налічує 9408 предметів, щороку Музей відвідує більше 11 тис. осіб. Особливою популярністю користуються дитячий клуб «Дивосвіт» та історико-краєзнавчий клуб. Їх учасники – учні загальноосвітніх шкіл, які під керівництвом наукових співробітників вивчають історію своєї малої батьківщини.

Свято Масляної для учасників клубу «Дивосвіт», лютий, 2015 р

 

День Святого Миколая, 19 грудня 2014 р. 

 

Експозиція залу воїнської слави

 

      У 2012 році на базі Старченківського відділу Краєзнавчого музею створено комунальний заклад – Музей історії с.Старченкове Володарського району. Його фонд налічує 5455 предметів, кількість відвідувачів складає 2.5 тис.осіб.  

 

Екскурсія по залах Музею історії с.Старченкове Володарського р-ну, 2013р. 

 

Духовність 

       В XIX ст. козаком отаманом Гладким в с. Нікольському було побудовано Свято-Нікольську церкву але її спіткала доля більшості церков України.

   В 2002 році в смт Володарському було побудовано новий Свято-Нікольський Храм, який став символом відродження традицій давнини.

      Сьогодні в районі діють:

- 8 церков Української православної Московського патріархату Донецької єпархії:

 • Свято-Іллінська православна церква в с.Старченкове;
 • Свято-Нікольська православна церква в смт Володарське;
 • Олександро-Невська православна церква в смт Володарське;
 • Православна церков Іоанна Богослова в с. Тополине;
 • Церква Святої Іверської ікони Божої Матері в с. Малоянисоль;
 • Костянтино-Оленівська Православна церква в с. Кременівка;
 • Церква Преподобної мучениці Святої Єлизавети с Зоря.
 • Покровська Українська Православна церква в с. Бойовому.

Зареєстровано релігійні громади Григорія Богослова в с. Республіка та Різдва Богородиці в с. Шевченко.

- 2 Українські Православні церкви Київського Патріархату:

 • Святих Костянтина і Олени в с. Кременівка;
 • Церква Преподобного Касіяна-римляна в с. Касьянівка.

В смт Володарське та с. Малинівка діють церкви християн віри Євангельської “Асамблея Божья” та „Адвентистів 7 дня” .

Свято-Покровський храм. Відкрито в с. Бойове,  в 2007 році.

 

Спорт

       У Володарському районі створені всі необхідні умови для занять фізичною культурою і спортом. Сьогодні в районі функціонує 20 спортивних залів, 19 футбольних полів, 8 пристосованих приміщень для занять спортом, 18 гімнастичних площадок, 1 ДЮСШ, 1 стадіон, 15 спортивних майданчиків, з них 4 із синтетичним покриттям. Фізкультурно-оздоровчою і спортивною роботою в районі охоплено більше 6000 чоловік, культивується 17 видів спорту. Пріоритетними є вільна боротьба, боротьба дзюдо, легка атлетика, футбол, волейбол, шахи, шашки, н.теніс. Щорічно календарним планом передбачено та проводиться понад 55 спортивно-масових заходів.

       Ми по праву пишаємося досягненнями наших спортсменів: Олени Шурхно (легка атлетика), Пугача Власа, Георгія Неустроева, Домантовича Миколи (боротьба дзюдо), Нетреба Івана (вільна боротьба), Бегім Володимира (боротьба дзюдо), Одринської Юлії (боротьба дзюдо) і багатьох, багатьох інших.

Створена і плідно працює Федерація футболу Володарського району. Щорічно проводиться чемпіонат району з футболу, спортивно-масові змагання серед дітей, підлітків та ветеранів.

       В 2007 році створено районний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх». Головною метою є організація та проведення спортивно-масових заходів за місцем проживання та в місцях масового відпочинку населення. На балансі центру знаходиться районний стадіон «Колос» та комплексний спортивний майданчик.